Covid 19 - Procedury

covid

Bezpłatne e-książki

Libra Ibuk

logo libclient

Wiktoria 1920

Wiktoria 1920

Cytat miesiąca

 

"Ludzie, którzy pisać nie potrafią,
piszą zbyt wiele o tych,
którzy pisać powinni."

Jack London

 

Patroni 2021 roku

Stanisław Lem Cyprian Kamil Norwid Krzysztof Kamil Baczyński Tadeusz Różewicz Kard. Stefan Wyszyński Konstytucja 3 Maja
Lem  Norwid  Baczynski  Rozewicz  Wyszynski  konstytucja 

Aktualności

"Być kobietą"

Być kobietą28.11.2018 roku, w siedzibie Sieradzkiego Centrum Kultury, odbyła się szósta już konferencja z cyklu „Patroni Roku...” zorganizowana przez naszą Bibliotekę i Akademię Humanistyczno-Ekonomiczną w Łodzi – Wydział Zamiejscowy w Sieradzu. Tegoroczna konferencja została poświęcona stuleciu uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce. Rocznicę tę upamiętnił Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, ustanawiając rok 2018 Rokiem Praw Kobiet.

 

Licznie przybyli zaproszeni goście, nauczyciele i uczniowie mieli okazję wysłuchać ciekawych wystąpień, prezentujących czasy i sylwetki tych, które nie zważając na okoliczności realizowały swoje pasje i przełamywały bariery. Dowodziły, że uniwersytecka katedra, prowadzenie badań naukowych czy wynalazki mogą być dziełem płci pięknej. Wśród prelegentów znaleźli się: Sebastian Skrobisz – konsultant ds. społecznych i kulturowych oraz do spraw wychowania fizycznego WODN w Zgierzu z prelekcją „Równość czy nierówność szans – czy płeć ma znaczenie w szkole. O prawach kobiet od teorii do praktyki czyli o kobiecie we współczesnym świecie opowiedział dr Jacek Cheda – dziekan Wydziału Zamiejscowego w Sieradzu Akademii Humanistyczno – Ekonomicznej w Łodzi. Beata Gamrowska – pracownik Sekcji Promocji Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego podzieliła się swoją #Pasją grafika, ilustratora i copywritera. „Niepodległa jest kobietą” to kilka uwag dr Karoliny Kołodziej adiunkta Zakładu Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski Uniwersytetu Łódzkiego o kobietach walczących o niepodległość. O sile tkwiącej w kobiecości i promocji literatury w serwisie Instagram mówiła Barbara Modrzejewska polonistka i bibliotekarz Szkoły Podstawowej im. Teodora Goździkiewicza w Dąbrowie Wielkiej.
Podczas konferencji wręczono również nagrody uczniom - laureatom kolejnej edycji międzypowiatowego konkursu pod nazwą "Zapomniana sztuka pięknego pisania".
Spotkanie uświetnił musical "Portret kobiety" w wykonaniu Zespołu Inicjatyw Twórczych przy II LO im. St. Żeromskiego w Sieradzu, pod kierunkiem Doroty Błaszczyk, Anny Szwankowskiej i Agaty Janiak. Konferencji towarzyszyła wystawa tematyczna pt. "2018 - Rok Praw Kobiet", którą uczestnicy mogli oglądać w holu teatru.  

Być kobietą   Być kobietą   Być kobietą   Być kobietą   Być kobietą

Być kobietą   Być kobietą   Być kobietą   Być kobietą   Być kobietą