file 155978

„Jak mówić, żeby dzieci się uczyły w domu i w szkole ”.
Adele Faber, Elaine Mazlish
(Poznań: Media Rodzina, 2006)

Nadchodzą oczekiwane przez dzieci ferie, czas odpoczynku od nauki, spotkań z kolegami, beztroskich zabaw. Dajmy dzieciom cieszyć się tym czasem, wspominając swoje ferie, ale jednocześnie zachęcam, by sięgnąć po ciekawą lekturę. Tym razem coś, co polecam rodzicom i nauczycielom, rodzaj poradnika, który bardzo się przyda, gdy nasi milusińscy powrócą do nauki w drugim semestrze.

Książka „Jak mówić, żeby dzieci się uczyły w domu i w szkole” znanych amerykańskich specjalistek w rozwiązywaniu konfliktów rodziców i dzieci – Adele Faber i Elaine Mazlish pomoże wszystkim łatwiej przejść przez trudy nauki. Czy nauczyciel i rodzic mogą być partnerami w szkolnych zawirowaniach? Okazuje się, że tak, wystarczy odrobina chęci, spokojnej rozmowy, odpowiednich argumentów w dyskusji, wzajemnej akceptacji i szacunku. A czego w takim razie potrzebuje dziecko, by chciało się uczyć zarówno w trakcie lekcji, ale i potem w domu, podczas odrabiania prac domowej? Na to również uzyskamy odpowiedź, a nawet poznamy 7 sposobów zachęcania do współpracy np. opisz problem, opisz, co czujesz czy pokazanie wyboru działania w danej sytuacji. Dzięki autorom poznamy siłę, jaką ma pochwała, ale i siłę słów krytyki, która nie rani, ale zmotywuje do lepszej, sumiennej nauki. Dowiemy się dodatkowo czy stosowanie kar za kiepskie oceny to dobra droga do motywacji, czy samodyscyplina ucznia zależy od tkwiącego nad nim przysłowiowego „bata”?
Tak, jak wiele książek poradnikowych zawiera cenne wskazówki, które w zasadzie znamy, ale zwykle w gniewie o nich zupełnie zapominamy, są tu przykłady z życia rodziców i nauczycieli. Zawsze warto korzystać z doświadczenia innych, bo nasze doświadczenie często zawodzi, bądź znika w zakamarkach pamięci, a sytuacja opisana przez innego rodzica czy nauczyciela pozwoli na sprawę spojrzeć z boku, nieco inaczej.

 

 Elżbieta Żłobińska BP
Filia w Wieruszowie