Księgozbiór BP w Sieradzu ma charakter uniwersalny, to znaczy zawiera wydawnictwa z wszystkich dziedzin wiedzy, dla różnych grup odbiorców.
Szczegółowych informacji o zawartości i dostępności zbiorów dostarcza Katalog internetowy BP w Sieradzu i filii.
W ostatnim okresie - wraz z rozwojem i wzrostem zainteresowań określonymi dyscyplinami naukowymi - gromadzone są nowości z zakresu ekonomii, informatyki, marketingu, prawa czy historii najnowszej.
Czytelnia
Zakres tematyczny księgozbioru Czytelni jest szeroki i na bieżąco aktualizowany. Stanowią go przede wszystkim wydawnictwa informacyjne, określane jako tzw. księgozbiór podręczny. Jest to wydzielony z ogółu zbiór przeznaczony do udostępniania "regulaminowo" tylko na miejscu. Tworzą go: encyklopedie, słowniki rzeczowe i językowe, dzieła zbiorowe klasyków filozofii, teologii, nauki, techniki czy literatury pięknej, biografie znanych ludzi, atlasy ogólne i narodowe, różnego rodzaju plany i mapy, podstawowe wydawnictwa prawnicze, informatory ogólne i szczegółowe, przewodniki, leksykony, kroniki, encyklopedie, kompendia wiedzy i albumy o sztuce.
Szczególnie wartościowymi eksponatami, wydzielonymi z ogólnego księgozbioru są książki wydane od 1768 r (Zbiór dziejopisów polskich we czterech tomach zawarty) do 1945 r.
Zbiory specjalne
Kolekcję zbiorów specjalnych stanowi bogaty zestaw środków dydaktycznych dla nauczycieli, zgromadzonych na różnych nośnikach, przede wszystkim na płytach (DVD, CD-Audio, CD-ROM) i kasetach.
Zawarte są na nich:
• filmy edukacyjne do wszystkich przedmiotów i poziomów nauczania, ścieżek edukacyjnych i zagadnień wychowawczych,
• filmowe i teatralne adaptacje lektur szkolnych, filmy fabularne o walorach wychowawczych i edukacyjnych
• nagrania dźwiękowe: muzyczne, literackie, językowe, odgłosy i inne,
• dokumenty elektroniczne dołączone do podręczników i innych publikacji, multimedia interakcyjne, zdigitalizowane dokumenty tekstowe.
Dopełnieniem są płyty analogowe, kasety magnetofonowe i VHS z bogatym zbiorem muzyki rozrywkowej, klasycznej, regionalnej i sakralnej. Dla koneserów analogowych brzmień muzyki klasycznej dział stanowi niemałą atrakcję.