Srebrna Akademia, czyli Biblioteka – atrakcyjne miejsce spotkań dla seniorów Srebrna Akademia, czyli Biblioteka – atrakcyjne miejsce spotkań dla seniorówW środę 5 lutego 2020r. odbyło się kolejne, już trzecie, spotkanie z cyklu Srebrna Akademia, czyli Biblioteka – atrakcyjne miejsce spotkań dla seniorów, które mają na celu sprawić, aby biblioteka była miejscem przyjaznym dla seniora. To możliwość wspólnego spędzania czasu w bibliotece, integracja i aktywizacja, zaspokajanie potrzeb kulturalnych, rozwijanie zainteresowań. Takie cele postawiła sobie Biblioteka Pedagogiczna w Sieradzu i Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Sieradzu w ramach cyklu comiesięcznych spotkań pod hasłem „Srebrna Akademia”, które odbywają się w każdą pierwszą środę miesiąca – począwszy od 6 listopada do kwietnia, w godzinach 17.00 – 18.30 w siedzibie biblioteki przy ul. Jagiellońskiej 2 w Sieradzu.Tematyka zajęć dotyczy arteterapii, elementów coachingu, pasji twórczych, ale także pogłębiania własnej wiedzy historycznej.
Gościem spotkania w środę 5 lutego był historyk z wykształcenia i zamiłowania - Pan Jacek Jordan, który „niebanalne lekcje historii” prowadzi w naszej placówce nie tylko z młodzieżą szkolną w ramach historycznych jubileuszy (obchody patrona roku) ale także dla dojrzałych użytkowników biblioteki. Za nami kolejne Boże Narodzenie, ulubione święto większości Polaków. Choinka, prezenty, kolędowanie, dwanaście pysznych potraw na stole a pod nimi siano. Zwyczaje te znane są nam wszystkim ale już niewielu wie skąd tak naprawdę się wzięły. Wielu uważa je za czysto chrześcijańskie. Większość zwyczajów związanych z Bożym Narodzeniem zawdzięczamy naszym przodkom z czasów przedchrześcijańskich. Co zatem świętowali zimową porą Słowianie? Czy świętujemy Boże Narodzenie czy Szczodre Gody? Prelekcja nt. Czy tylko Boże Narodzenie, czy może jeszcze Gody? była okazją i do przypomnienia sobie jak istotna w życiu człowieka, nie tylko współczesnego jest tradycja i przestrzeganie obyczajów.
„[…]Tradycja to dąb, który tysiąc lat rósł w górę. Niech nikt kiełka małego z dębem nie przymierza! Tradycja naszych dziejów jest warownym murem. To jest właśnie kolęda, świąteczna wieczerza, to jest ludu śpiewanie, to jest ojców mowa, to jest nasza historia, której się nie zmieni. A to co dokoła powstaje od nowa, to jest nasza codzienność, w której my żyjemy".